Strest v těhotenství snižuje šanci mít chlapce, soudí vědci

Foto: Pixabay.com

Nastávající maminky, které jsou v době těhotenství vystaveny stresu, mají nižší šanci přivést na svět chlapce. Uvedli to vědci v rámci mezinárodní studie, která byla zveřejněna koncem října.

Stres, který mohou ženy během těhotenství zažívat, a který negativně ovlivňuje narození potomků, může být jak psychického, tak fyzického rázu.

Přestože je pohlaví dítěte určeno již při jeho početí, podle odborníků platí, že je samčí plod více náchylný k případnému potratu. A právě stres je jedním z významných faktorů, který se může na nedokončeném průběhu těhotenství podepsat.

“Je dokázáno, že jsou samčí plody v těhotenství mnohem zranitelnější než samičí,” potvrdila vedoucí autorka studie Catherine Monk.

Přesto se v rámci přirozeného početí rodí přibližně 105 chlapců na 100 dívek. Příroda se o vyšší počet chlapců, kteří přicházejí na svět ve srovnání s dívkami, postarala proto, protože umírají dříve – například při nehodách.

Taf-Toys-herni-deka-a-hnizdo-s-hudbou-pro-novorozence-b1a

Překrásná herní deka / hnízdo značky Taf Toys pro novorozence s velmi příjemným povrchem spolu s mnoha aktivitami.

Psychické potíže často pocházejí ze zaměstnání

Podle studie je v takzvaném psychosociálním stresu, který mohou zažívat ve svém zaměstnání, kolem jedné třetiny žen. Významným stresovým faktorem mohou být časté porady, dodržování napjatých termínů nebo snaha vyrovnat se v práci kolegům.

“Pokud jste v jiném stavu a dostatečně materiálně zabezpečena, svou práci na několik měsíců ze zdravotních důvodů opustěte,” doporučuje psycholožka Theresa Bergman.

“Stres během těhotenstí může být škodlivý jak pro ženu, tak pro její dítě,” doplnila gynekoložka Laura Berman. Stres podle ní může vést nejen k potratu, ale také k předčasnému porodu, nebo nízké porodní hmotnosti.

Eliška Hermannová

Po studiu na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích záhy začala pracovat v médiích. Nyní se věnuje práci se sociálními médii a produktové fotografii. Ve volném čase se zabývá recenzemi herních produktů a snaží se poukazovat na jejich přednosti i případné zápory.