S rotavirovou infekcí bojuje 30 000 dětí ročně. Hrozí jim dehydratace

baby_sleep_810

Rotavirová infekce patří mezi známé a časté onemocnění zejména dětí. Projevuje se žaludeční nevolností, průjmem či horečkou – v Česku ročně postihne kolem 30 000 dětí do pěti let.

Rizikem je hlavně dehydratace, kvůli které přes 4000 z nich končí v nemocnicích. Onemocnění ohrožuje zejména velmi malé děti, uvedla v tiskové zprávě předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

“S rotaviry se v ordinacích setkáváme poměrně často. Jsou vysoce nakažlivé a pro malé děti mohou být nebezpečné. Bohužel většinou, zvlášť malé děti, končí v nemocnici, protože do nich rodiče nemohou dostat tolik tekutin, aby zabránili dehydrataci.”

Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost

Průběh infekce je různý, podle lékařů nelze předvídat, většinou trvá dva až sedm dní. Podle Petera Mikoláška z Kliniky dětských infekčních nemocí Dětské nemocnice v Praze jsou rotaviry nejčastějšími původci dehydratace a zároveň hospitalizace dětí.

“Některé děti ji zvládnou bez větších obtíží a nemoc je imunitně posílí, ale některé zkrátka nemoc natolik zdevastuje, že je potřeba aby strávily několik dní u nás na oddělení, abychom jim zkorigovali vnitřní prostředí a doplnili tekutiny infuzní cestou,” dodal Mikolášek.

Očkování jako sladký roztok

Proti rotavirům mohou rodiče své děti očkovat. Doporučuje to Česká vakcinologická společnost jak v případě zdravých kojenců, tak nedonošených dětí. Podle Mikoláška je ale vhodné i pro děti oslabené některými nemocemi, například vrozenými onemocněními trávicího traktu, syndromem krátkého střeva nebo s potravinovými alergiemi.

První dávku vakcíny, která se podává ve formě sladkého roztoku do úst, by měly děti dostat od šesti do 12 týdnů věku. Druhou do šesti měsíců. Zdravotní pojišťovny očkování nehradí, jedna dávka stojí kolem 1600 korun. Některé na ni přispívají ze svých programů prevence.

Viry cestují také vzduchem

Rotavirová infekce je velmi nakažlivá. Způsoby přenosu zahrnují zejména dotyk, kontakt se stolicí, viry se mohou přenášet i vzduchem. Často onemocní celá rodina, často se šíří na dětských odděleních nemocnic, v jeslích či mateřských školách. Nejvíce případů lékaři evidují v únoru až květnu.

Podle evropských statistik ročně tomuto onemocnění podlehne 230 dětí do pěti let. V nemocnicích skončí přes 87 000 nejmenších a kolem 700 000 každý rok je léčeno ambulantně. Světová zdravotnická organizace zařadila prevenci rotavirových onemocnění mezi své priority v globálním očkovacím akčním plánu do roku 2020.

Čtrnáct evropských zemí zavedlo očkování plošně, někde se nemocnost snížila až o 75 procent. Někdy onemocní i děti očkované, nemoc má u nich ale slabší průběh.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.