Sněmovna se opět hádá. Prosadí 300 000 Kč na rodičovskou?

Zdroj: Pixabay.com

Poslanci by mohli při středečním čtvrtém dějství mimořádné schůze rozhodnout o zvýšení části daní, a také o růstu rodičovského příspěvku.

Odpoledne se poslanci vrátí k řádné schůzi a budou se věnovat předlohám v úvodním kole. Jde o změny v obsazování orgánů zdravotních pojišťoven, novelu o ochraně veřejného zdraví a o úpravy exekuční činnosti.

Vládní návrh zejména zvyšuje spotřební daně u lihu a tabákových výrobků a mění zdanění hazardu. Opoziční poslanci zpochybňují zejména navrhovaný způsob zdanění rezerv pojišťoven a razantní zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí.

Hned po daňových změnách by Sněmovna měla pokračovat ve schvalování zvýšení rodičovského příspěvku o 80 000 korun na 300 000 korun. Předloha má podporu i u opozice, která ale také prosazuje rozšíření okruhu rodin s nárokem na vyšší příspěvek.

K hlasování o rodičovské se poslanci nedostali v pátek na jiné mimořádné schůzi svolané z podnětu opozice v čele s ODS. Většinu času vyhrazeného pro tuto schůzi vyplnilo vystoupení ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Opozice ji nařkla z obstrukce.

K předloze je navíc svolaná další mimořádná schůze, a to na pátek.

Opozice chce více rodin s nárokem na vyšší rodičovskou

Pokud se zvýšení rodičovského příspěvku od 1. ledna z 220 000 na 300 000 korun bude týkat pouze těch, kteří mají dítě do čtyř let a dosud příspěvek nevyčerpali, bude to podle ODS nefér a na hraně ústavy.

Fisher-Price-lehatko-od-miminka-po-batole-zelene-FMN39-d

Fisher-Price lehátko od miminka po batole zelené (FMN39): Překrásné sedátko, na kterém si Vaše miminko bude moci hrát, a nejen to – také skvěle poslouží při jeho krmení!

Opoziční občanští demokraté chtějí na mimořádné schůzi usilovat o rozšíření okruhu rodin, kterým má být vyšší příspěvek přiznán, na všechny s dětmi do čtyř let. Podle poslance ODS Jana Bauera na tento krok státní rozpočet bude mít dost prostředků.

Otázku, zda vládní návrh neporušuje rovnost, a tím pádem ústavu, podle předsedy ODS Petra Fialy vyplývá z toho, že preferuje jednu skupinu rodičů před druhou. Právo vyčerpat rodičovský příspěvek přiznaný státem mají rodiče dětí kdykoli.

Omezení navýšení pouze na rodiny, které příspěvek nevyčerpaly, se bude podle ODS týkat zhruba 70 000 rodin s malými dětmi z celkových 300 000.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.