Jak získat rodičovskou v celkové výši 300 000 Kč? Rodiče si ji musejí naplánovat

Zdroj: Pixabay

Od příštího roku má vzrůst základní rodičovský příspěvek z 220 tisíc korun na 300 tisíc, v případě vícerčat se zvyšuje na 450 tisíc korun. Novelu nyní musí ještě potvrdit Senát a poté podepsat prezident.

Sněmovna schválila návrh, podle něhož se navýšení na 300 tisíc korun týká i rodičů, kteří už pobírají současný nižší příspěvek.

Kámen úrazu ale spočívá v tom, že si takoví rodiče musejí včas požádat o zvýšení rodičovské. Jinak by v případě, že nynějších 220 tisíc korun dočerpají do konce tohoto roku, anebo při čtvrtých narozeninách potomka, o 80 tisíc korun, o kterých se má od 1. ledna rodičovská zvýšit, přišli.

Úřad práce již přislíbil, že všechny zůčastněné bude informovat o možnosti navýšení rodičovské dopisy.

Rodičovskou nyní podle ÚP pobírá asi 287 tisíc osob. V příštím roce přijde o nárok na tento příspěvek kolem 50 tisíc lidí, jejichž dítě oslaví čtvrté narozeniny.

I tyto osoby ale mají podle novely nárok na zvýšenou rodičovskou. Naneštěstí se ale nedá říci, o jakou částku se jim rodičovská od 1. ledna zvýší.

Přesná suma, kterou mohou obdržet, se odvíjí jak od počtu měsíců do čtvrtých narozenin potomka, tak od předchozího příjmu. Měsíční vyplacená rodičovská totiž nemůže přesáhnout 70 procent předchozích příjmů.


Modelový příklad při mzdě 20 000 Kč

Pro náš modelový příklad vezměme rodiče, jehož průměrná mzda byla 20 000 korun.

Jestliže bude rodič čerpat dávku po nejdelší dobu, tedy do nejvyššího věku dítěte (čtvrté narozeniny), bude ihned po mateřské, po dobu 43 měsíců od státu dostávat měsíčně 6976 korun. Ve srovnání se současným stavem se jedná o navýšení 1860 korun měsíčně.

Jestliže by se chtěl rodič vrátit do práce co nejdříve a přitom vyčerpat celých 300 tisíc korun, při mzdě 20 000 korun by se mu to podařilo za 22 měsíců. Stát by mu poslal 21 x nejvyšší možnou částku vzhledem k jeho mzdě, tedy 14 000 Kč (70 procent z 20 tisíc korun), v posledním 22. měsíci by mu vyplatil zbytek částky, tj. 6000 Kč (tedy 300 tisíc korun mínus 21 x 14 000 Kč).


Janod-dreveny-vozik-Brico-Kids-s-magnetickym-prislusenstvim-a

Janod dřevěný vozík Brico Kids s magnetickým příslušenstvím: Multifunkční dřevěný vozík s mnoha aktivitami podpoří dětskou chůzi. Kromě motorických dovedností podporuje také vývoj dalších smyslů.

Dočerpáte rodičovskou v prosinci? O navýšený příspěvek přijdete

Zpozornět by měli všichni ti, kterým nárok na rodičovskou končí letos v prosinci. Pro to, aby měli na vyšší příspěvek nárok, si musejí výplatu rodičovské prodloužit.

V opačném případě o vyšší rodičovský příspěvek přijdou.

O rodičovskou se bude i podle novely žádat stejně jako nyní. Rodič musí vyplnit žádost o rodičovský příspěvek a potvrzení o nároku na dávky. Vzory žádostí jsou vystaveny na webu Úřadu práce.

Jan Bedinka