Čtyři základní věci, které byste měli vědět o kojení děťátka

pregnant-3060601_810

Kojení je jednou z prvních povinností, které čekají maminku. Přinášíme to nejdůležitější, co byste měli vědět, než začnete nebo jste právě začali kojit své dítě.

Porod dítěte je výrazným zásahem do života člověka. Jakmile žena porodí dítě, prochází různými změnami, ať už po stránce fyzické, duševní nebo emoční.

Zvláště ženy, které se staly maminkami vůbec poprvé, mohou chvíli hledat novou životní rovnováhu. Problematické bývá zejména kojení…

Co vše byste měli vědět o kojení? Znalost níže uvedených faktů vám pomůže ještě efektivněji pečovat o vaše dítě.

Nestresujte se z nedostatku mléka

Už když jste těhotná, vaše tělo začne produkovat kolostrum, což je speciální typ mateřského mléka označovaného jako „první mléko“. Je plné zdraví prospěšných živin, které podporují silný imunitní systém vašeho dítěte.

Kolostrum je prvním krokem na začátku celého procesu kojení a bude pro dítě vašim tělem připraveno právě tehdy, jakmile začnete kojit. Je důležité si uvědomit, že žaludky novorozených dětí jsou neuvěřitelně malé.

Kojenci konzumují pouze jednu čajovou lžičku stravy během jednoho krmení v rámci prvních 24 hodin po narození, takže se nemusíte obávat toho, že nebudete mít v první dny velké množství mléka.

Jak pokračujete v kojení a vaše dítě roste, vaše mléko se změní a jeho množství se zvýší tak, aby vyhovovalo vyvíjejícím se potřebám vašeho dítěte. Všechny ženy mají v genetické paměti návod, jak krmit své dítě. Začátek kojení je vždy snazší, pokud jste schopni dát své dítě k prsu během několika minut po porodu.

Krmení na vyžádání dítěte je nejlepší

Dítě může trávit mateřské mléko po plnohodnotném krmení asi za hodinu a půl. Mějte rovněž na paměti, že takzvané kojení na vyžádání, tedy na přání dítěte, znamená časté krmení. Platí pak, že maminky, které kojí své děti na vyžádání, produkují více mléka než ty, které kojí v méně častých intervalech. Produkce mléka může ovlivnit mnoho věcí, včetně toho, jak se cítíte, jak jste zdravá a co jíte.

Přechod z kolostra na mateřské mléko je vyvolán změnami vašich hormonů po narození, ale množství mléka pak již nejčastěji závisí na frekvenci krmení dítěte. Nejlepší způsob, jak mít dostatek zásob mléka, je podle vědeckých expertiz časté kojení vašeho dítě. Novorozenci by měli být kojeni nejméně 8 až 12krát za 24 hodin.

Tommee-Tippee-novorozenecka-startovaci-sada-C2N-a

Praktický set řady Close To Nature obsahuje vše potřebné pro maminku ke krmení jejího malého děťátka.

Každých několik týdnů děti procházejí zvýšeným růstovým obdobím. V této době vám může připadat, že vyžadují neustálé kojení. Nebraňte se tomu, radí odborníci.

Pokud zjistíte, že má vaše dítě tendenci usnout brzy poté, co jste začali krmit, zkuste ležet na boku a dítě nechte ležet vedle vás. V této poloze je pro děti krmení méně únavné. Klíčem k bezproblémovému kojení je vědět, jak správně přimknout ústa dítěte k prsu. Chcete-li povzbudit své dítě k co nejjednoduššímu způsobu, jak se nakojit, věnujte dostatek času celému procesu krmení.

Noční krmení je důležité

K tomu, aby vaše dítě přijímalo dostatečné množství mléka, je budete muset krmit i v noci. Noční krmení vám pomůže udržovat dostatečné zásoby mléka a také se vyhnout zánětům prsních kanálků. Noční krmení si můžete usnadnit také tím, že budete mít své dítě ve blízkosti.

Little-Bird-Told-Me-houpaci-jednorozec-Celeste-a-pohadkovy-zajicek-Fae-a

Nádherný originální jednorožec Celeste udělá radost každé malé princezně. Navíc skvěle ozdobí dětský pokojíček.

Naučte se kojit pohodlně

Klíčem k pohodlnému kojení je to, aby se vaše dítě dobře cítilo na vašich prsou. Nejprve se pohodlně usaďte a dobře opřete. Udržujte vaše prsa na jejich přirozené úrovni. Držte dítě tak, aby bylo přední stranou těsně proti vám, spočívajíc podíl těla.

Držte dítě tak, aby dosáhlo „nosem na bradavku“ a povzbuďte ho k sání tak, aby muselo vyvýšit mírně hlavičku. To pomůže dítěti dokořán otevřít ústa a začít pohodlně přijímat vaše mléko.

Pamatujte si však, že je-li pro vás kojení obtížné nebo nepříjemné, vždy je dobré vyhledat co nejdříve odbornou pomoc.

Autorka: Dr. Preetinder Kaur, porodník a laktační konzultantka

Jan Bedinka