Studie: Mateřské mléko zlepšuje vývoj srdce u předčasně narozených dětí

Zdroj: Pixabay.com

Podání mateřského mléka záhy po porodu předčasně narozenému dítěti má příznivý vliv na pozdější vývoj jeho srdce. Podle vědecké studie, která vyšla v magazínu Pediatric Research, by mohlo mít mléko zásadní roli v prevenci srdečních chorob u těchto dětí.

Jednou z dlouhodobých zdravotních komplikací, které mohou provázet předčasně narozené děti po celý jejich život, je horší vývoj srdce související s jeho zhoršenou funkcí.

Negativní změny, které odborníci přičítají předčasnému porodu, zahrnují například menší srdeční komory, relativně vyšší krevní tlak a nepřiměřené zvýšení svalové hmoty v srdci.

“Dnešní zjištění upozorňují na silnou souvislost mezi časným podáním mateřského mléka a zlepšením dlouhodobého zdraví srdce. Zatím však nevíme, proč tomu tak je,” uvedli experti.

Ve studii se vědci zabývali 30 předčasně narozenými dětmi, které byly ihned po narození krmeny pouze mateřským mlékem. Jejich protiváhou bylo dalších 16 dětí, kterým lékaři mohli z nejrůznějších důvodů poskytnout pouze umělou stravu.

Za čtvrt století na testy srdeční činnosti

Po přibližně čtvrt stoletím pak všichni zúčastnění prošli mezi svým 23. a 28. rokem podrobným kardiovaskulárním vyšetřením. Potvrdila se přitom očekávání lékařů: všechna srdce předčasně narozených dětí měla menší komory než srdce těch, které přišly na svět po normální době těhotenství.

Studie však dále ukázala, že srdeční komory předčasně narozených dětí, které přijímaly mateřské mléko, byly v průměru větší než u jejich vrstevníků, kteří byli odkázáni jen na umělou stravu.

Tiny-Love-hudebni-kolotoc-mali-kamaradi-b

Tiny Love hudební kolotoč malí kamarádi: Krásný kolotoč s roztomilými postavičkami zvířátek stimuluje dětské smysly a vytváří pocit klidu a spokojenosti. Přehrává pět různých melodií po dobu až 30 minut.

Podle vědců za tím může být schopnost mateřského mléka pomáhat s regulací hormonů a růstových faktorů, posilovat imunitní systém dětí, snižovat tvorbu zánětů a pravděpodobně také zlepšovat metabolické pochody v raném dětském organismu.

V následných studiích chtějí vědci identifikovat klíčové látky v mateřském mléce, které podle předpokladů mohou mít příznivý vliv na zdravější vývoj dětí. Poté by se mohly stát nedílnou součástí moderní umělé stravy.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.